Strona głównaKulturaPowstał Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

Powstał Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał 11 marca we Wrocławiu państwową instytucję kultury Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Podpisanie aktu o powołaniu instytucji nastąpiło w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Misją nowej instytucji będzie prezentacja powojennej historii i dziedzictwa kulturowego Polaków na ziemiach zachodnich.
Ośrodek swoje zadania będzie wypełniał m.in. poprzez dokumentację świadectw, organizowanie nowoczesnych wystaw oraz animowanie programów edukacyjnych. - "Polski sukces na ziemiach zachodnich powinien być jedną z naszych wizytówek w świecie. Powołanie we Wrocławiu Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" oznacza stworzenie instytucjonalnych warunków dla prezentacji polskiego dorobku cywilizacyjnego i kulturowego na tych terenach. Wystawy narracyjne, działania edukacyjne, systematyczne prace dokumentacyjne - to główne zadania tej placówki" - zapowiada minister Ujazdowski.

Siedzibą Ośrodka będzie Wrocław. Minister Ujazdowski powierzył funkcję dyrektora instytucji Markowi Mutorowi dotychczasowemu szefowi Narodowego Centrum Kultury i koordynatorowi odnoszących duże sukcesy nowoczesnych programów edukacyjnych "Patriotyzm Jutra" i "Świadkowie Historii". W Radzie Programowej Ośrodka Pamięć i Przyszłość zasiądą m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, Adolf Juzwenko, Rafał Dutkiewicz i prof. Zdzisław Krasnodębski.

W najbliższym czasie Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" planuje dwa duże przedsięwzięcia. Będzie to wystawa "Podróż przez historię", ukazująca najważniejsze wydarzenia w powojennej historii ziem zachodnich. Wystawa będzie prezentowana w specjalnym pociągu, który będzie kursował pomiędzy miejscowościami na tych terenach Polski.

Drugim przedsięwzięciem będzie zbiórka i dokumentacja świadectw osób, które swoją działalnością zaznaczyły swoją obecność po wojnie na ziemiach zachodnich. Świadectwa te będą wykorzystywane w ekspozycjach Ośrodka, w tym także w planowanym w przyszłości wirtualnym muzeum działającym w ramach tej instytucji.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy