Strona głównaKulturaPrzedwojenne wakacje w fotografii

Przedwojenne wakacje w fotografii

W Gdańskiej Galerii Fotografii, oddziale Muzeum Narodowego, oglądać można wystawę zdjęć pokazujących sposoby spędzania wakacji polskiej młodzieży w latach 30. ubiegłego stulecia. Fotografie – dar Jerzego Wiktorskiego – zostały wykonane w kolonii studenckiej w Legaciszkach na Wileńszczyźnie oraz w Garczynie koło Kościerzyny.
Dwie serie zdjęć pokazują dwa odmienne sposoby spędzania letnich wakacji w okresie międzywojennym. Zdjęcia z Garczyna są rejestracją letniego Przysposobienie Wojskowego Kobiet, które zostało wprowadzone do programu nauczania młodzieży w 1937 roku przez ówczesne Ministerstwo Wyznań religijnych i Oświecenia Publicznego. Wakacjom w ramach PWK daleko było od beztroskiej sielanki – program obozu obejmował musztry, szkolenia, apele, ćwiczenia wyrabiające tężyznę fizyczną. Głównym ich celem było wychowanie kobiet na żołnierki i obywatelki.

Odmienny w charakterze był obóz studencki w Legaciszkach na Wileńszczyźnie – akademicka kolonia byłą pomyślana głównie jako miejsce letniego relaksu. Na fotografiach widzimy uśmiechniętych młodych ludzi, chłopców popisujących się muskułami, popisy akrobatyczne, dziewczęta w modnych spodniach o fasonie, jaki lansowała Marlena Dietrich. Wszystkie te sceny rozgrywają się na tle wysokich, urwistych brzegów Wilii.

Wystawę w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie można oglądać do 22 września 2006 roku.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy