Strona głównaKulturaRok Herberta - wydarzenia

Rok Herberta - wydarzenia

Przedsięwzięcia upamiętniające postać Księcia Poetów będą miały w roku 2008 charakter zarówno ogólnopolski jak i lokalny. O wszystkich przedsięwzięciach informować będzie specjalny portal internetowy www.herbert2008.pl, który zostanie uruchomiony w dniu inauguracji, 18 lutego.
Wśród centralnych przedsięwzięć przygotowywanych przez Bibliotekę Narodową w Roku Herberta znajdują się:

Debaty Herbertowskie

W Bibliotece Narodowej odbędzie się 10 comiesięcznych Debat Herbertowskich. Debaty, otwarte dla szerokiej publiczności, poświęcone będą różnym aspektom życia i twórczości poety, m.in. recepcji jego utworów w Europie, fascynacji światem antycznym, podróżom, przywiązaniu do tradycyjnego patriotyzmu, zaangażowaniu w sprawy polityczne i społeczne czy duchowości. Celem debat jest przede wszystkim kontynuowanie myśli Herberta - zaproszeni paneliści będą zgłębiać tematy i wątki, które były Herbertowi szczególnie bliskie. Pierwsza debata odbędzie się 27 lutego br., kolejne - w każdą drugą środę miesiąca o godz. 17 (z wyłączeniem sierpnia).

Wystawa „Herbert-Norwid”

Wystawa objęta patronatem Prezydenta RP przedstawi po raz pierwszy rysunki Cypriana Kamila Norwida i Zbigniewa Herberta znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Rzeczypospolitej w kwietniu i maju 2008 r. Wystawa będzie także udostępniona publiczności podczas cieszącej się ogromnym powodzeniem majowej Nocy Muzeów przygotowanej przez Urząd miasta stołecznego Warszawy.

Spektakl plenerowy w rocznicę śmierci Poety

26 lipca 2008 r., na dwa dni przed 10. rocznicą śmierci Poety, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej na warszawskim Placu Krasińskich.

Międzynarodowa konferencja naukowa

W drugą rocznicę pozyskania przez Bibliotekę Narodową spuścizny po Poecie, w dniach 11 - 13 grudnia 2008 r., odbędzie się trzydniowa, międzynarodowa konferencja naukowa przygotowana przez Bibliotekę Narodową, Instytut Badań Literackich PAN oraz Instytut Książki, poświęcona Herbertowi, a szczególnie recepcji jego twórczości w Polsce oraz w krajach Europy Środkowo - Wschodniej (m.in. na Litwie, Ukrainie, na Węgrzech, w Niemczech itd.), w Europie Zachodniej i Ameryce.

Wystawa monograficzna

Wystawa otwarta zostanie przy okazji międzynarodowej konferencji naukowej w grudniu 2008 r. i zaprezentuje po raz pierwszy Archiwum Zbigniewa Herberta znajdujące się w posiadaniu Biblioteki Narodowej. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja „Inwentarza Archiwum Zbigniewa Herberta”. Sukcesywnie od grudnia br. zbiory Herberta będą udostępniane badaczom literatury.

Spektakl w Teatrze Narodowym zamykający Rok Zbigniewa Herberta
Premiera pełnowymiarowego, opartego na poezji Herberta spektaklu przewidziana jest w grudniu 2008 r. w Teatrze Narodowym. Spektakl pozostanie w stałym repertuarze Teatru Narodowego.

Ponadto przewidziane są także:

Wystawa „Podróże Pana Cogito” przygotowana przez warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (marzec 2008 r.)
„Pora poezji” - impreza przygotowywana cyklicznie przez Instytut Książki, w tym roku poświęcona twórczości Herberta (kwiecień 2008 r.)
IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu (wrzesień 2008 r.)
„Pora prozy” - impreza przygotowywana cyklicznie przez Instytut Książki, w tym roku poświęcona twórczości Herberta (październik 2008 r.)

Nad stroną merytoryczną i organizacyjną planowanych imprez czuwa Komitet Organizacyjny, na czele którego stoi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. W Komitecie zasiadają także Joanna Cicha - zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Narodowego w MKiDN, Henryk Citko - kierownik Archiwum Zbigniewa Herberta w BN, Krzysztof Dudek - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Michał Kleiber - Prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Krzysztof Koehler - dyrektor TVP Kultura, dr Jacek Kopciński - redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, prof. Jacek Łukasiewicz - profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej (Zastępca Przewodniczącego Komitetu), Tomasz Merta - podsekretarz stanu w MKiDN, Igor Michalski - dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Katarzyna Pechman - dyrektor Artystyczny „Herbertiady”, Maria Dorota Pieńkowska - Kustosz w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik - wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Stanisław Radwan - kompozytor, dr Magdalena Ślusarska - historyk, Zbigniew Zapasiewicz - aktor i dr Rafał Żebrowski - historyk, siostrzeniec Zbigniewa Herberta.

W Roku Herberta będzie miało miejsce wiele inicjatyw lokalnych i środowiskowych. Ich wsparciu służyć ma specjalny program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Herbert”, którego koordynatorem z ramienia MKiDN jest Biblioteka Narodowa. W ramach programu będą dofinansowywane najlepsze projekty upamiętniające życie i twórczość poety, upowszechniające i popularyzujące jego dorobek. Program wspierać będzie różnego rodzaju publikacje, konferencje naukowe i popularno - naukowe, wystawy, warsztaty, spotkania literackie, wycieczki, programy medialne i multimedialne, konkursy, inscenizacje jego utworów dramatycznych i opartych na twórczości poetyckiej, a także inicjatywy naukowe i publikacje o charakterze biograficznym i bibliograficznym.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć