Strona głównaKulturaRok Roty Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu i Wielkopolsce

Rok Roty Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu i Wielkopolsce

100 lat temu, do słów wiersza Marii Konopnickiej, Feliks Nowowiejski skomponował Rotę - jedną z najważniejszych pieśni w historii Polski. Utwór został wykonany po raz pierwszy na Zjeździe Grunwaldzkim w Krakowie w 1910 roku, podczas odsłonięcia pomnika Władysława Jagiełły.
Rok 2010 został ogłoszony w Poznaniu i Wielkopolsce rokiem Roty Feliksa Nowowiejskiego. W ramach obchodów setnego jubileuszu jej powstania, w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu otwarto wystawę o historii "Roty", odbywają się koncerty, konkursy, powstaje także film o historii Roty.
Wybitny polski kompozytor i dyrygent urodził się w Barczewie na Warmii w 1877 roku. Po studiach muzycznych w Niemczech pracował jako organista w kościele pw. św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Często koncertował także jako muzyk-wirtuoz w kraju i za granicą. Brał czynny udział w życiu społecznym. Za swoje liczne dzieła religijne, w tym słynną Missa pro pace w 1935 r. otrzymał od papieża Piusa XI tytuł szambelana papieskiego. Feliks Nowowiejski mieszkał w Poznaniu w okresie międzywojennym oraz zaraz po II wojnie światowej. Zmarł 1 stycznia 1946 roku i został pochowany na Skałce w kościele pw. św. Wojciecha. Pozostawił bogaty dorobek artystyczny. Oprócz Roty, do jego najbardziej znanych kompozycji należą: oratoria (Powrót syna marnotrawnego, Quo vadis, Znalezienie Krzyża Świętego), opery (Emigranci, Legenda Bałtyku), symfonie (Siedem barw Iris, Praca i rytm, Symfonia Białowieska, Symfonia pokoju) poematy symfoniczne (Beatrycze, Nina i Pergolesi, Śmierć Ellenai) oraz liczne koncerty i utwory organowe, fortepianowe i wiolonczelowe oraz wokalne i chóralne. W domu kompozytora na Sołaczu w Poznaniu od 7 lutego 2008 roku działa Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego. Od 1994 w Poznaniu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego.


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy