Strona głównaKulturaWarszawa: Chanuka w Centrum Kultury Jidysz

Warszawa: Chanuka w Centrum Kultury Jidysz

Żydowskie, radosne święto świateł, nadziei i nowego początku, obchodzone na cześć odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczyna się w tym roku wieczorem 2 grudnia i trwa do 10 grudnia. Centrum Kultury Jidysz zaprasza do wspólnego świętowania.
Warszawa: Chanuka w Centrum Kultury Jidysz [Fot. materiały prasowe] jest świętem rodzinnym. Centralnym obrzędem jest zapalanie świec na chanukiji – specjalnym świątecznym świeczniku. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, zaczynając od prawej strony, i w ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce, tak, że ósmego dnia płonie cała chanukija. Na pamiątkę cudu przyrządzane są potrawy na oleju: placki zwane latkes, i faworki, w niektórych regionach naleśniki z serem oraz dania z mleka i serów. Tradycyjnie obdarowuje się dzieci.

W tym roku świętowanie w CKJ rozpocznie się 4 grudnia o godz. 13.00 wykładem o zwyczajach chanukowych „Chanuka” Moniki Krajewskiej, artystki i edukatorki. W czwartek, 6 grudnia od godz. 16.00 czeka w Centrum Kultury Jidysz wiele chanukowych atrakcji: występ aktorów , loteria fantowa, tańce, gra w drejdla i inne tradycyjne zabawy chanukowe oraz tradycyjny poczęstunek.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: ckj@jidysz.org.pl do 4 grudnia 2018 roku.

Centrum Kultury Jidysz od wielu lat działa na warszawskim Muranowie, propagując wiedzę o historii i kulturze Żydów aszkenazyjskich. Powstało z inicjatywy Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i Dyrektor Teatru Żydowskiego. W Centrum na co dzień można uczyć się języka hebrajskiego i jidysz. Zajęcia mają tu studenci Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Centrum Kultury Jidysz
ul. Andersa 15, Warszawa

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy