Strona głównaKulturaWarszawski Teatr Żydowski od października zmienia siedzibę

Warszawski Teatr Żydowski od października zmienia siedzibę

Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Warszawska publiczność zobaczy znane i lubiane przedstawienia już 20 października.
Warszawski Teatr Żydowski od października zmienia siedzibę [fot. Janusz Paliwoda] Spektakle w październiku i listopadzie

Spektakle wystawiane będą od 20 października, a sprzedaż online ruszyła 22 września. Zobaczymy wieloobsadowe hity kabaretowo-muzyczne i rewiowe, które niezmiennie przyciągają publiczność, jak „Kamienica na Nalewkach" (20-24 października w Garnizonie), „Dla mnie bomba (27-31 października w Operze Kameralnej), „Marienbad" (4-6 listopada w Garnizonie) w związku z obchodami 100-lecia śmierci Szolema Alejchema i „Bonjour Monsieur Chagall" (10-14 listopada w Operze Kameralnej).

Festiwale polskie i zagraniczne

Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane przedstawienia będzie miała okazję zobaczyć publiczność również spoza Warszawy w ramach polskich i zagranicznych festiwali. Podczas obchodów rocznicy likwidacji Getta w Sokołowie Podlaskim 2 października odbędzie się pokaz monodramu w reżyserii Macieja Wojtyszki pt. „Mur” o życiu Ireny Sendlerowej. Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego otworzy Europejski Festiwal Teatralny Eurothalia 2016, odbywający się w dniach 7-14 października w Timisoarze w Rumunii. Natomiast przedstawienie „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar i Michała Buszewicza zaproszono na festiwal Konfrontacje Teatralne 2016 w Lublinie (14.10), X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy-Nowa Europa 2016 w Olsztynie (21.10) oraz do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie wystawiany będzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2-5.12). Planowane są już kolejne wyjazdy.

Premiery

– W nowym sezonie planujemy sześć nowych premier, czemu poświęcona będzie planowana w październiku konferencja prasowa. W styczniu wracamy do pracy nad „Sklepem przy głównej ulicy" Łukasza Kosa z Danutą Szaflarską w roli głównej, a następnie planujemy premierę „Golem" Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego, czy „Szabasową Dziewczynę" Daniela Simona w reż. Marcina Sławińskiego – mówi dyrektor Gołda Tencer.

Centrum Kultury Jidysz

Pełna nazwa instytucji to „Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz”, dlatego też należy pamiętać, że poza częścią teatralną, ważnym aspektem działalności instytucji jest krzewienie kultury jidysz i edukacja w tym zakresie. W ramach Centrum Kultury Jidysz, powstałego z inicjatywy Gołdy Tencer, które mieści się przy ulicy Andersa 15 w Warszawie, prowadzony jest oraz lektoraty języka jidysz i hebrajskiego. Semestr rozpoczyna się w październiku, a program kierowany jest do studentów oraz każdego dorosłego, zainteresowanego kulturą żydowską. Ponadto w instytucji odbywają się warsztaty dla dzieci, spotkania z literaturą żydowską, warsztaty piosenki jidysz dla dorosłych, czy Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej.

Co z siedzibą?


Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. w zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego. Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze, o czym poinformował w środę 21 września Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy Alei Niepodległości 141a i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy Alei Solidarności 76B.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy