Strona głównaKulturaWojenna kolekcja Skarbnicy Narodowej

Wojenna kolekcja Skarbnicy Narodowej

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Skarbnica Narodowa stworzyła kolekcję medali, które w szczególny i symboliczny sposób oddają hołd polskim żołnierzom oraz cywilom, którzy przyczynili się do zwycięstwa z hitlerowskim najeźdźcą.
1 września 1939 roku niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein" zaatakował polską składnicę wojskową na Westerplatte. To wydarzenie stało się symbolem wybuchu II Wojny Światowej - największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. W 70. rocznicę tych wydarzeń Skarbnica Narodowa przygotowała kolekcję stworzoną dla uczczenia polskich bohaterów walczących o wolność i niepodległość nie tylko Polski, ale i uczestniczących w walce z faszyzmem na wszystkich frontach wojny. Medale upamiętniają tak ważne historycznie wydarzenia, jak m.in. Kampania Wrześniowa, Bitwa o Anglię, Powstanie Warszawskie. Upamiętniają również osoby, które odegrały najistotniejszą rolę w historii tego okresu, m.in. Tadeusza Kutrzebę, Stefana Starzyńskiego, Władysława Andersa.

Wszystkie medale z kolekcji „Polacy w II Wojnie Światowej" zaprojektowane zostały przez Andrzeja i Roussanę Nowakowskich, artystów zaliczanych do najbardziej znanych i cenionych polskich projektantów monet, od lat współpracujących m.in. z Narodowym Bankiem Polskim. Wykreowali oni wyjątkowo kunsztowną koncepcję całej serii, tworząc projekty na podstawie oryginalnej dokumentacji historycznej. Pozwoliło to w precyzyjny sposób przedstawić wizerunki upamiętnionych postaci, a także pokazać odznaki wojskowe, broń, jak również okręty, samoloty i inne maszyny bojowe biorące udział w walkach.
W ofercie Skarbnicy Narodowej obecne są dwie wersje kolekcji „Polacy w II Wojnie Światowej". Pierwsza wybita została w czystym srebrze, próba 999/1000, druga zaś wykonana jest z mosiądzu, a platerowana 24-karatowym złotem. Średnica medali to aż 40 mm. Wybite zostały stemplem lustrzanym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy