Strona głównaKulturaWrocław nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Wrocław nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Wrocław został nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Przewodniczący Komisji Selekcyjnej Manfred Gaulhofer ogłosił werdykt podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, która odbyła 21 czerwca br. w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich.
Wrocław nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Do konkursu przystąpiło 11 miast. Do II etapu konkursu Komisja Selekcyjna - na etapie tzw. Preselekcji - wyłoniła 5 z nich. Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław od 13 do 17 czerwca br., w ramach przygotowań do selekcji końcowej, gościły oficjalne delegacje złożone z przedstawicieli polskich i europejskich ekspertów, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 20 i 21 czerwca br. miasta miały ostatnią okazję przekonać ekspertów, że to właśnie ich miasto zasługuje na ten zaszczytny tytuł.

Dalsze kroki do zdobycia tytułu

We wrześniu 2011 br., po przyjęciu raportu Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego notyfikuje Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Komitetowi Regionów nominację dla miasta, rekomendowanego przez ekspertów do objęcia tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

Rada Ministrów UE, podczas majowego posiedzenia w 2012 roku, na podstawie zalecenia Komisji wydanego na bazie opinii Parlamentu Europejskiego i Komisji Selekcyjnej, formalnie wyznaczy Europejską Stolicę Kultury na 2016 rok.

Zdobycie tytułu nie jest równoznaczne z przyznaniem nagrody im. Meliny Mercouri!

Równolegle z wyborem zwycięskiego miasta powołana zostanie komisja monitorująco-doradcza złożona z przedstawicieli instytucji wspólnotowych, której zadaniem jest monitorowanie realizacji celów i kryteriów działania oraz zapewnienie wsparcia miastu przygotowującemu się do objęcia tytułu ESK.

Na podstawie sprawozdania wydanego przez komisję monitorująco-doradczą, Komisja Europejska przyzna wyznaczonemu miastu nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri. Do 2013 roku nagroda wynosi 1.5 mln euro. Warunkiem otrzymania nagrody jest spełnienie przez miasto kryteriów ustalonych w Decyzji dotyczącej wyboru ESK oraz zaleceń Komisji Selekcyjnej i Komisji Monitorująco-Doradczej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:52:40, 21-06-2011 Malgo568

    Gratulacje.
  • 23:25:06, 21-06-2011 alodia1949

    Jestem wrocławianką i bardzo się cieszę. Oraz obawiam palmy jaka odbije władzom naszego miasta, ktoe uznaja, że są świetne,
  • 12:13:43, 22-06-2011 Esia

    chyba zasłużenie
    jak się poczyta, to naprawdę dużo się tam dzieje
    Cytat:
    We Wrocławiu ruszył np. program, który za pomocą techniki audiodeskrypcji umożliwia uczestnictwo w bezpłatnych seansach filmowych osobom niewidomym. Uruchomiono także projekt Obligacji Kulturalnej, który w próbnej postaci realizuje biblioteka miejska: daje on jego uczestnikom zniżki - nawet do 40 proc. - przy kupnie biletów do teatrów, muzeów czy aquaparku. W przypadku ludzi młodych podstawą do otrzymania Obligacji Kulturalnej będzie ich gotowość do pracy wolontariackiej na rzecz miejskich instytucji kultury, hospicjów i organizacji pozarządowych. Obligacje dostaną także rodziny wielodzietne oraz (choć w zależności od dochodu) osoby, które ukończyły 65 lat. Wiodącym projektem ma być także Europejski Paszport Kulturalny, który powinien skłonić uczniów szkół podstawowych i średnich do zwiedzania muzeów w całej Europie.

    W mieście realizowane są programy rewitalizacyjne, które pozwalają dopłacać prywatnym właścicielom zabytkowych czynszówek 70 proc. kosztów remontu elewacji i dachów. Trwa także budowa ścieżki kulturowej w Dzielnicy Czterech Świątyń, czyli miejscu, w którym sąsiadują ze sobą synagoga, katedra prawosławna, kościół katolicki i świątynia protestancka. Wierni czterech wyznań realizują wspólne projekty kulturalne, a cała dzielnica zamienia się w miejsce spotkań. Lada moment ruszy największy w Polsce program rewitalizacji modernistycznego osiedla, do zmiany wyglądu przygotowuje się także cała dzielnica Nadodrze, z XIX-wieczną zniszczoną zabudową i społecznymi problemami

    Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,9825428,E...#ixzz1Pzxsotgt
    ... zobacz więcej
  • 16:22:57, 22-06-2011 eledand

    Alodio witaj serdecznie i ja jestem szczęśliwa że WROCŁAW wygrał.
    Szczęście jest jedno,że macie dobrych gospodarzy i włodarzy miasta a OPOLE to dziura.
    Pobudowali same Banki i żadnej Reprezentacyjnej Restauracji,Kawiarni po prostu zakuta wiocha.
    Ościenne opolskie miasta są takie same.O 16,oo mozna wejść do łożka i miastowi Rajcy mają spokój a ludzie kto ni mi sie przejmuje,najważniejsze aby podatki zapłacili.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy