Strona głównaKulturaWystawa - Św. Góra Grabarka w 100 obrazach

Wystawa - Św. Góra Grabarka w 100 obrazach

W listopadzie w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONiK) w Warszawie można oglądać wystawę malarską „Święta Góra Grabarka w 100 obrazach”, będącą efektem dwutygodniowego pleneru grupy artystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski.
Na płótnach uczestnicy pleneru uwiecznili Cerkiew św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, a także urokliwą przyrodę i architekturę, m.in. cerkiewkę w Koterce i ostępy Puszczy Mielnickiej na samej granicy polsko – białoruskiej. Przy wschodnich rubieżach naszego kraju polscy artyści spotkali się z twórcami z Wołogodskiego i Jarosławskiego Obwodu Związku Plastyków Rosji, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych z Kijowa i Kosiva na Ukrainie, a także z Mińska Białoruskiego.

Ze 190 obrazów powstałych na Podlasiu, na wystawie prezentowanych jest około 40 wybranych. Ich autorzy to dyplomowani, profesjonalni twórcy, posiadający w swym dorobku wiele zrealizowanych prestiżowych wystaw krajowych i zagranicznych.

Wernisaż w RONiK-u, zorganizowany w listopadowy wieczór spotkał się z dużym zainteresowaniem warszawiaków i mieszkających tutaj Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Opiekę merytoryczno–kulturalną nad plenerem sprawował RONiK, na czele z dyrektorem Andriejem Potiomkinem oraz Adam Kompowski, prezes Fundacji Droga Życia. Nad przebiegiem imprezy czuwał także jej główny inspirator, animator kultury na Podlasiu inż. Eugenisz Wichowski z Tokar koło Mielnika nad Bugiem, wspierany przez Michała Baranowskiego – byłego dyrektora gminnego ośrodka kultury w Mielniku. Komisarzem organizacyjnym tego artystycznego przedsięwzięcia był Marek Madej.

W imieniu uczestników pleneru, spotkanie poprowadzili i podziękowali organizatorom Małgorzata Kobus, wykładowca w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, radna Warszawy poprzedniej kadencji oraz Wojciech Rutkowski – pejzażysta i znany animator kultury na Mazowszu, odznaczony Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony Działacz Kultury.

Podczas wernisażu, oprócz obejrzenia obrazów powstałych na Podlasiu, można było również posłuchać melodyjnych pieśni rosyjskich, polskich oraz czeskich w wykonaniu znakomitej sopranistki Opery Wrocławskiej Anety Augustyniak. Odbył się także pokaz slajdów z przebiegu pleneru na Św. Górze Grabarce. Miłym akcentem literackim na zakończenie części artystycznej spotkania była recytacja wiersza autorstwa Krystyny Humiennej zainspirowanego pobytem w klasztorze na Św. Górze Grabarce.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy