Strona głównaKulturaZbliżają się Poznańskie Dni Verdiego

Zbliżają się Poznańskie Dni Verdiego

Wielu melomanów i wielbicieli opery docenia dorobek artystyczny Giuseppe Verdiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedyny na świecie festiwal dedykowany temu włoskiemu kompozytorowi odbywa się w Poznaniu. Już od 20 listopada, przez 10 kolejnych wieczorów, w Teatrze Wielkim wybrzmiewać będą popularne opery w gwiazdorskiej obsadzie. Wszystko to w ramach XI Poznańskich Dni Verdiego.
Trudno wyobrazić sobie Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki bez Dni Verdiego. To jedna z nielicznych polskich scen, która w bieżącym repertuarze stale utrzymuje opery wybitnego kompozytora. W ciągu 100 lat swojej działalności wystawiono tam ponad połowę dzieł słynnego Włocha, poczynając od premiery Aidy z 1920 roku. Organizowany corocznie festiwal jest zatem obowiązkowym punktem repertuaru poznańskiej sceny, a w tym roku także istotną pozycją kalendarza Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Jedyny na świecie festiwal dedykowany Verdiemu przyciąga nie tylko wytrawnych melomanów, ale także początkujących entuzjastów opery, a nawet najmłodszych.

- Bardzo często teatry i miasta poszukują autorów, z którymi mogłyby się utożsamiać. W przypadku poznańskiego Teatru Wielkiego jest nim Verdi. Artysta w naszym teatrze cieszy się ogromną popularnością. Otrzymujemy wiele listów od publiczności z żądaniami, by utwory Verdiego pojawiły się w reperaturze, jeśli w danym momencie gramy akurat coś innego. Dlatego zarówno granie dzieł tego włoskiego kompozytora na co dzień czy organizowanie corocznie przeglądów jego utworów, stanowi piękną tradycję. Dbajmy o nią, a także o opinię miasta z najlepszymi głosami verdiowskimi w Polsce - mówi Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

XI Poznańskie Dni Verdiego upłyną pod znakiem kobiet. Przede wszystkim za sprawą artystek światowego formatu. Na deskach Gmachu pod Pegazem będzie można podziwiać Joannę Kozłowską, Joannę Woś, Agę Mikołaj oraz Edytę Kulczak. Gwiazdy swoje kariery rozpoczęły w Poznaniu, a następnie rozwijały je m.in. na scenach Nowego Jorku, włoskiej La Scali czy w Covent Garden Theatre. Podczas dni Verdiego divy operowe zaprezentują się w najsłynniejszych ariach, uwerturach i fragmentach muzycznych dzieł słynnego kompozytora.

Wyjątkowo kobiece będą też same spektakle. 20 listopada widzowie zobaczą i usłyszą Galę Verdiowską, z kolei 22 listopada Traviatę, a 23 listopada dedykowany dzieciom Mały Dzień Verdiego. Natomiast dzień później artyści zaprezentują się w inscenizacji Moc Przeznaczenia, w reżyserii Roberta Skolimowskiego i ze scenografią Marka Brauna, a 26 listopada w gmachu Teatru Wielkiego zagości Requiem pod kierownictwem muzycznym Karla Sollaka. Na zakończenie, 27 listopada, zostanie zaprezentowana Aida w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego, z choreografią Izadory Weiss.

Wydarzeniu towarzyszyć będą happeningi i imprezy towarzyszące.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy