Strona głównaKultura10 najlepszych książek roku - lista The New York Times

10 najlepszych książek roku - lista The New York Times

Redakcja The New York Times ogłosiła listę 10 najważniejszych książek wydanych w mijającym roku. Jak zaznaczają redaktorzy słynnego dziennika, wybór nie był arbitralny, ale też nie miał charakteru naukowego, opierano się przede wszystkim na recenzjach publikowanych w gazecie w ciągu dwunastu miesięcy i odbiorze analizowanych pozycji przez środowisko czytelnicze.
10 najlepszych książek roku - lista The New York Times Oto zestawienie NYT:

Beletrystyka

The Art of Fielding, Chad Harbach

Amerykański pisarz opowiada o baseballu jako grze, której specyfika może być przyrównana do sztuki życia. Książka opowiada o drużynie z niewielkiego college'u w Wisconsin nad jeziorem Michigan, która zaczyna osiągać sukcesy dzięki niezwykle utalentowanemu graczowi. W aluzyjny sposób autor łączy w swojej powieści baseballową historię z rozważaniami na temat talentu i ograniczeń ambicji, a wszystko rozgrywa się na polu gry, gdzie każde wahanie ma swoje konsekwencje, a błąd jest osadzany przez żądną krwi widownię.

Dallas '63, Stephen King

Jak pisze polski wydawca, opowiada o Jake'u Eppingu, trzydziestopięcioletnim nauczycielu języka angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry'ego Dunninga, dostaje wypracowanie - makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry'ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna...

Wkrótce potem przyjaciel Jake'a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake'owi szaloną - i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną - misję ocalenia Kennedy'ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswald i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake'a - życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

Swamplandia! Karen Russell

Powieść stanowi historię 13- letniej dziewczynki, która wyrusza z misją uratowania swojej nietypowej rodziny. Jest w niej pełno humoru i gotyckiej fantazji. Krytycy docenili pozycję za bujny język i żywy portret niezwykle dojrzałej pomimo młodego wieku bohaterki.
Ten Thousand Saints, Eleanor Henderson

Zacięta, elegijna powieść o grupie przyjaciół, kochanków, rodziców i dzieci na tle sceny muzycznej straight edge i początków epidemii AIDS. Sięgając głęboko w życie bohaterów, autorka śledzi ich długie związki z samymi sobą i innymi. Henderson udało się ująć zagadkowy, a nawet „apokaliptyczny" klimat lat 80-tych.

The Tiger's Wife, Téa Obreht


Młoda lekarka udaje się w rejon bałkańskiego konfliktu, by w jednym z tamtejszych sierocińców nieść pomoc dzieciom. Wokół siebie dostrzega sieć przesądów i sekretów. Tajemnicze otoczenie - zarówno w odniesieniu do ludzi, jak i natury, stanowi tło całej powieści. Bohaterka zmaga się także z rodzinną zagadką, chce dowiedzieć się, dlaczego świadomy ciężkiej choroby dziadek zdecydował się na podróż w celu odwiedzenia wnuczki. Niestety do spotkania nie doszło, bo staruszek zmarł.

Pozycje pozabeletrystyczne

Arguably, Christopher Hitchens

To zbiór esejów słynnego amerykańskiego pisarza, dziennikarza i krytyka literackiego. Niemal 800-stronicowa książka zawiera ponad 100 esejów o niezwykle szerokie tematyce - od Afganistanu, poprzez Harry'ego Pottera, Thomasa Jeffersona, Henryka VIII, Saula Bellowa po dziesięć przykazań. Może to być jeden z ostatnich zbiorów autora, który walczy z nowotworem złośliwego przełyku z rozległymi przerzutami na płuca i węzły chłonne.

The Boy In The Moon, Ian Brown


Brown z reporterską ciekawością i instynktownym wyczuciem pisarza napisał książkę tkliwą, bolesną, ale i zaskakująco zabawną. Autor opowiada o swoim synu, który urodził się z rzadką mutacją genetyczną. Choroba pozbawiła chłopca nawet najbardziej podstawowych umiejętności. Walker odbywa podróż do świata swojego dziecka, by je lepiej poznać.

Malcom X, Manning Marable

Marable zaproponował nową biografię Malcoma X, radykalnego przywódcy ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Opisywana postać miała okazję być w swoim życiu przestępcą, ministrem, przywódcą i ikoną. Jego niestrudzona praca i niezliczone przemówienia zachęciły setki tysięcy czarnych Amerykanów do walki o lepsze życie. Malcom X ginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie.

Thinking, Fast and Slow, Daniel Kahneman

Kahneman, noblista w dziedzinie ekonomii, ale zasłynął także pracami w dziedzinie psychologii. W tej obszernej prezentacji dzieła życia autor wykazuje, że rządzi nami irracjonalność.

World on Fire, Amanda Foreman

Po której stronie była Wielka Brytania podczas wojny secesyjnej? Foreman dokonuje przeglądu postaci i daje żywy opis bitwy między Północą i Południem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy