Strona głównaKulturaCezary Łazarewicz z nagrodą NIKE 2017

Cezary Łazarewicz z nagrodą NIKE 2017

W tegorocznej edycji nagród NIKE laureatem został Cezary Łazarewicz, za książkę "Żeby nie było śladów”, opowiadającą o zabójstwie Grzegorza Przemyka.
Cezary Łazarewicz z nagrodą NIKE 2017 [fot. Wydawnictwo Czarne] W nagrodzonej książce Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

Cezary Łazarewicz to dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Jest autorem zbioru reportaży "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie" (2012), "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich" (2013) oraz "Elegancki morderca" (2015). Za reportaż "Żeby nie było śladów" (2016) także otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku i Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków. Została również nominowana do nagrody Śląski Warzyn Literacki i znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

jest nagrodą przyznawaną corocznie od 1997 roku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia (w październiku). Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu.

Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Laureatami nagrody byli: Wiesław Myśliwski (dwukrotnie; w latach 1997, 2007), , Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Ronikier, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, (dwukrotnie; w latach 2008, 2015), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot, Marek Bieńczyk, Joanna Bator, Karol Modzelewski oraz Bronka Nowicka.

Finaliści NIKE 2017
 • Radka Franczak, „Serce”, Wydawnictwo: Marginesy, Warszawa
 • Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, „Paraliż przysenny”, Wydawnictwo: Instytut Mikołowski, Mikołów
 • , Wydawnictwo: Czarne, Wołowiec
 • Stanisław Łubieński, „Dwanaście srok za ogon”, Wydawnictwo: Czarne, Wołowiec
 • Jacek Podsiadło, „Włos Bregueta”, Wydawnictwo: WBPiCAK, Poznań
 • Monika Sznajderman, "Fałszerze pieprzu”, Wydawnictwo: Czarne, Wołowiec
 • Krzysztof Środa, "Las nie uprzedza”, Wydawnictwo: Czarne, Wołowiec

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Kosciol.pl
 • Aktywni 50+
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy