Strona głównaKulturaFestiwal Literacki Pora Prozy

Festiwal Literacki Pora Prozy

W dniach od 6 do 15 października w pięciu miastach w Polsce (Lublin, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław)odbędzie się Festiwal Literacki Pora Prozy, kolejna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).
Tegoroczna Pora Prozy 2 odbywa się pod hasłem „Kraje dalekie”, a gośćmi specjalnymi imprezy będą prozaicy z różnych stron świata: laureat literackiej Nagrody Nobla Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Paulo Lins z Brazylii, znany dzięki brawurowej i zekranizowanej z sukcesem powieści „Miasto Boga”, oraz Tarun Tejpal, literackie objawienie w Indiach, jego „Alchemia pożądania” ukaże się wkrótce w Polsce. Autorzy spotykać się będą z czytelnikami w pięciu festiwalowych miastach (Lublin, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław) i rozmawiać o własnej twórczości, a także zagadnieniach związanych z kulturową tożsamością literatury.

Tegoroczni debiutanci będą prezentować swój dorobek w ramach serii spotkań „Prognozy Prozy” – to okazja do zapoznania się z nowymi pisarzami, ale i próba prognozowania przyszłych trendów w literaturze. Znani i cenieni twórcy będą bohaterami serii spotkań „Wokół nowości”, na których wybitni polscy krytycy zaprezentują swoje ulubione książki z tego roku. Bardzo mocny skład autorski zaprezentuje się także na cyklu spotkań „Pokaz prozy” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie: Antoni Libera, Janusz Weiss i Adam Zagajewski będą rozmawiać o minionych czasach, nawiązując do opowiadań zebranych w antologii „Złota 12”. Istotnym elementem Pory Prozy jest seria spotkań poświęconych pisarzom z Podola: Leopoldowi Buczkowskiemu, Zygmuntowi Hauptowi, Andrzejowi Kuśniewiczowi, Jerzemu Stempowskiemu i Julianowi Wołoszynowskiemu. O ich twórczości rozmawiać będą literaturoznawcy i współcześni pisarze, dla których książki podolskich autorów są ważnym punktem odniesienia.

Organizatorem Festiwalu 4 Pory Książki jest Instytut Książki w Krakowie.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć