Strona głównaKulturaJolanta Piątek, Obrazki z Czech

Jolanta Piątek, Obrazki z Czech

Powiedzenie „nikt nic nie wie, czeski film”, pisarze Havel , Haszek, Hrabal, bohaterowie Szwejk i Krecik, film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” i serial „Szpital na peryferiach miasta”, piosenkarze Helena Vondraczkowa i Karel Gott – jakie macie pierwsze skojarzenie słysząc „Czechy”? Autorka napisała książkę wbrew tym stereotypom.
Jolanta Piątek, Obrazki z Czech„Obrazki z Czech” to niezwykle interesująca i barwna opowieść o doświadczeniach autorki, nabytych w czasie ośmioletniego pobytu w Pradze, gdzie mieszkała wraz z mężem, dwoma synami oraz kotem Fredem.

Wynajmowali mieszkanie w dzielnicy willowej, a tam w kościele św. Macieja główną atrakcją jest piernikowa szopka. Mimo że Czesi, w większości to ateiści, bardzo są przywiązani do tradycji. Tak więc Mikołaj 6. grudnia zostawia prezenty za oknem lub pod drzwiami, a niegrzeczne dzieci dostają bryłkę węgla zamiast naszej rózgi. W Czechach dzień 24. grudnia jest wolny od pracy i nawet największe karpie są pyszne. Z książki dowiemy się kto przynosi prezenty pod choinkę i co obowiązkowo piecze się, w każdej rodzinie, na święta. Możemy nawet wypróbować jeden z podanych przepisów.

Autorka opisuje też kontakty z tamtejszą służbą zdrowia i komunikacją. O, ta mi się podoba – tramwaje są wyciszone, autobusy nie ryczą, w każdym są zapowiedzi przystanków oraz informacje o zmianie trasy czego u nas nie uświadczysz. Pociągi są tam czyste (jak oni to robią?), dość punktualne, a bilet (bez kary) można kupić od konduktora.

Poznamy szczegóły życia codziennego „W Republice bowiem obowiązkowo zdejmuje się buty przed wejściem do mieszkania” oraz.. temperaturę jaką mają pomieszczenia. Autorka opowiada o funkcji gospody w XIX wieku i obecnie (głównymi bywalcami są mężczyźni). Kobiety do garów, panowie do barów?

Jednak nie wszystko w Czechach jest według autorki idealne „Naszym ulubionym momentem był powrót z Polski z bagażnikiem wiktuałów” i „[czeski] chleb to już prawdziwy horror” - pisze.

Książka jest jednocześnie małym przewodnikiem po zamkach, których w Czechach jest bez liku. Zadbane, restaurowane, mieszczą się w nich muzea i pamiątki po znanych ludziach. Czy wiecie, że Casanova był bibliotekarzem i w Duchcovie napisał „Historię mojej ucieczki z weneckiego więzienia”? Jest także rozdział o polityce i ludziach z nią związanych. Według autorki Polacy mają demokrację deklarowaną, a Czesi stosowaną. Przykład? Parę lat temu gdy Havel był chory leżał w szpitalu na wieloosobowej sali. Czesi nie mają kompleksów, interesuje ich to co dla nich dobre, a nie to co powie Europa. I mają rację.

O autorce: Jolanta Piątek - polonistka, dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, autorka m.in. cyklu rozmów o piosenkach Jacka Kaczmarskiego.

Recenzja nadesłana przez panią Irenę Brojek (Alodia1949). Serdecznie dziekujemy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy