Strona głównaKulturaToruński Festiwal Książki

Toruński Festiwal Książki

XVI edycja Toruńskiego Festiwalu Książki potrwa od 29 listopada do 6 grudnia 2010 r. Towarzyszyć mu będzie wiele imprez, takich jak spotkania autorskie, wykłady, warsztaty, koncerty, konkursy i wystawy.
Pisarz tuż obok

Bardzo oczekiwane są zawsze spotkania autorskie. Pierwszego dnia festiwalu gościć będziemy Joannę Bielską-Krawczyk, która promować będzie książkę "Cienie K. Krystyna Herling-Grudzińska i jej obrazy" poświęconą życiu i twórczości pierwszej żony Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. "Lekcje dialogu z Niemcami" to tytuł spotkania ze znakomitym publicystą, komentatorem spraw niemieckich Adamem Krzemińskim, tegorocznym laureatem Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Ostatniego dnia listopada spotkać się będzie można z poetą i literaturoznawcą Bogusławem Żurakowskim.

Pierwszym grudniowym gościem festiwalu będzie dziennikarz, podróżnik i wielki smakosz Robert Makłowicz, który podczas wieczoru pod hasłem "CK Europa" opowie o swojej najnowszej książce "Cafe Muzeum". "Spiski" - to tytuł spotkania z Wojciechem Kuczokiem, poczytnym pisarzem, scenarzystą, poetą i krytykiem filmowym. Za książkę "Gnój" otrzymał Paszport Polityki i Nagrodę Nike. Gościem festiwalu będzie również korespondent i publicysta Wojciech Jagielski. Jest wszędzie tam, gdzie panuje niepokój. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii. Interesują go również problemy Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. "Wszystko będzie inaczej" to z kolei tytuł spotkania i książki stanowiącej zapis rozmowy Jolanty Steciuk z urodzoną w Toruniu Haliną Bortnowską, filozofem, teologiem i działaczką społeczną.

Słowo po toruńsku

To nie koniec toruńskich wątków podczas festiwalu. Wszyscy zainteresowani kolejnym, 6. tomem Toruńskiego Słownika Biograficznego będą mogli dowiedzieć się o nim więcej na spotkaniu w Ratuszu Staromiejskim. Planetarium zaprasza na spotkanie "Nieskończoność. Literatura - filozofia - astrofizyka". Jego bohaterem będzie prof. Mirosław Strzyżewski z polonistyki na UMK, autor książki "Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia". W Muzeum Okręgowym Towarzystwo Bibliofilów im. Lelewela zaprasza na Wieczór Toruński z wielkimi miłośnikami książek i naszego miasta: Janiną Huppenthal i Stanisławem Frankowskim w rolach głównych.

"Historie Jakuba Blottona z widokiem na Toruń" - to tytuł najnowszej książki mieszkającego w naszym mieście prozaika i dramaturga Macieja Wróblewskiego. Jak czytamy w nocie wydawcy, Toruń w tej książce "jawi się jako miasto mityczne, jako miasto otoczone okrwawionymi murami, nad którymi złowieszczo górują skrzydła Thanatosa, jako odbicie, burzonego od czasu do czasu, transcendentnego ładu."

Poeci mają głos

Sporo imprez festiwalowych związanych będzie z poezją. Jak zawsze w Dworze Artusa podsumowana zostanie kolejna, 24. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" im. Zbigniewa Herberta. Po wręczeniu nagród odbędzie się koncert przewrotnego Piotra Bukartyka. W klubie Narzeczona Kopernika zaplanowano, także doroczny, Konkurs Jednego Wiersza. Przewodniczącym jury będzie poeta, przedstawiciel tzw. nurtu ośmioletniej wyobraźni Roman Honet. Spotkanie z nim poprzedzi zmagania twórców mowy wiązanej. Z pewnością liryczny charakter będzie miał też koncert w ramach Mikołajek Jazzowych w Dworze Artusa. Zagra Zbigniew Lewandowski Trio, z Bogdanem Holownią przy fortepianie i z towarzyszeniem tureckiej wokalistki Sibel Kose.

Czytanie od kołyski

Ważną częścią festiwalu są zawsze imprezy dla dzieci, bo przecież miłość do książek zaszczepiać należy od najmłodszych lat. Dom Muz zorganizował w związku z tym cykl warsztatów literacko-plastycznych, podczas których każdego dnia uczestnicy poznają inny aspekt tworzenia książki. Będzie też w Domu Muz okazja do stworzenia własnych ozdobnych inicjałów. Instytucja zaprasza również do przygody z wyobraźnią i nieschematycznym myśleniem w oparciu o książkę Franceski Simon "Cudaki Opaki".

Istotnym punktem festiwalu będzie również organizowana przez UMK Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Meandry Skamandrytów. Tradycja - recepcja - perspektywy badawcze". Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza z kolei do przyjrzenia się wizualnej warstwie książki i proponuje wykład "ABC typografii".

Festiwalowi towarzyszą również dwie wystawy. W Dworze Mieszczańskim do 4 grudnia oglądać można wystawę ekslibrisów Marka Głowackiego i Krzysztofa Kmiecia, zaś w Ratuszu Staromiejskim czynna jest wystawa grafiki Barbary Narębskiej-Dębskiej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy