Strona głównaKultura„Warszawa Singera” - 5 Festiwal Kultury Żydowskiej

„Warszawa Singera” - 5 Festiwal Kultury Żydowskiej

"Podczas jubileuszowej, piątej edycji festiwalu po raz kolejny będziemy mogli powrócić do wspomnień o zaginionym żydowskim świecie. O świecie tym nikt nie pisał tak pięknie jak Isaac Bashevis Singer, któremu dedykujemy ten festiwal" - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Gołda Tencer. Impreza rozpocznie się 6 września.
Jednym z głównych wydarzeń przedsięwzięcia będzie koncert z okazji 85 urodzin Szymona Szurmieja, polskiego aktora, reżysera i działacza społecznego żydowskiego pochodzenia. Na inaugurację festiwalu przewidziano uroczysty koncert w Dworze Cadyka w Górze Kalwarii, na którym wystąpią amerykański skrzypek Yale Strom, wokalistka Elizabeth Schwartz, jak również Gołda Tencer i pochodzący z Kazachstanu tenor Gienadij Iskhakov.

Na drugi dzień festiwalu zaplanowano "Rodzinny piknik z Singerem", podczas którego tradycyjne potrawy żydowskie przygotują Robert Makłowicz i Gołda Tencer. Odbędzie się także koncert pieśni jidysz, zagra zespół Klezmafour, zostaną przeprowadzone warsztaty tańca żydowskiego, zajęcia malarskie dla najmłodszych oraz czytanie bajek autorstwa Singera. Wieczorem w synagodze im. im. Zalmana i Ryfki Małżonków Nożyków wystąpi Chór Synagogi Wielkiej w Jerozolimie.

W trzecim dniu festiwalu odbędzie się „Pół żartem, pół serio, czyli piernikalia”, wspomniany powyżej koncert z okazji 85 rocznicy urodzin Szymona Szermieja, dyrektora Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wśród występujących znajdą się m. in.: Hanna Banaszak, Lea Koenig (Izrael), Maryla Rodowicz, Gołda Tencer, Michał Bajor, Vadim Brodsky, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Janusz Tencer i Jacek Wójcicki. Jak mówi sam autor przedstawienia: „Mówią mi: masz już 85 lat, a ja im odpowiadam: dopiero 85 lat. Dlatego to, co zobaczycie na jubileuszu, (...) będzie zabawą, wyrazem radości życia”.

W ramach festiwalu przewidziano również koncert "Miniatury na smyczki i fortepian improwizujący", zagrają na nim: polski pianista jazzowy Leszek Możdżer, , izraelski perkusista Zohar Fresco i amerykański saksofonista i kompozytor Daniel Zamir. Zaplanowano również liczne spektakle, m. in.: "Gog i Magog" w reż. Michała Zadary (Klub Mamele) oraz "Nic co ludzkie" w reż. Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta- Michałowskiego, a także liczne wykłady, spotkania literackie, odczyty dzieł Singera.

11 września, w szóstym dniu festiwalu w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się sesja naukowa „Jidyszkajt - czy ma rodzaj żeński?”. Na scenie przy ul. Próżnej zaś koncert zagra Michał Urbaniak.

Festiwal zostanie zakończony 14 września.

Dokładny program festiwalu można znaleźć na www.festiwalsingera.pl

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy