Strona głównaKulturaStrauss w Wieliczce

Strauss w Wieliczce

Wakacje oprócz wypoczynku w znanych kurortach mogą być również znakomitym czasem do obcowania z kulturą, również muzyką najwyższej klasy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na drugi koncert z letniego cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Koncert wykonają Orkiestra Straussowska Obligato pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńko i soliści Urjane Kenżikajewa – alt (Ukraina) i Witold Matulka – tenor (Polska).
Strauss w Wieliczce W Muzeum Żup Krakowskich w od 1994 roku, w ostatnie niedziele czerwca, lipca, sierpnia i września organizowany jest cykl koncertowy . W roku 2012 w Zamku Żupnym odbędą się trzy koncerty, oraz na zakończenie jeden koncert we wrześniu – w Kopalni Soli, w podziemnej ekspozycji Muzeum – w komorze Długosza.

Najbliższy koncert odbędzie się 29 lipca (niedziela) 2012 r. o godz. 16.00 na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce (ul. Zamkowa 8). W programie usłyszymy m.in. walca Dorfschwalben aus Oesterreich Josefa Straussa, Jana Straussa walca Du und Du, Banditen Galopp, Annen Polkę, arię z operetki Baron cygański „Wielka sława to żart”, walca Espana Emila Waldteufla, czardasza z opery Duch wojewody Ludwika Grossmana oraz przepiękne pieśni krymskie.

Urjane Kenżikajewa jest Tatarką, mieszka na Krymie i dumnie mówi o swoich tatarskich korzeniach. Jest absolwentką Konserwatorium w Taszkiencie. Śpiewa od dziecka. W swoim repertuarze posiada pieśni tatarskie, ukraińskie, rosyjskie, żydowskie i francuskie - wszystkie śpiewa w językach oryginalnych. Jest profesorem Konserwatorium Muzycznego w Symferopolu. Artystka jest chętnie zapraszana do udziału w koncertach i recitalach, ponieważ jej charakterystyczny, ciepły i głęboki alt, o dużej sile ekspresji oraz niezwykła osobowość sprawiają, że wywiera wprost magiczny wpływ na publiczność.

Pięć lat temu po raz pierwszy przyjechała do i zakochała się w nim. Od tego czasu stara się jak najczęściej tu przyjeżdżać z koncertami pieśni narodów Europy. W 2012 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej o Grand Prix Edith Piaf.

Witold Matulka jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Po studiach został zaangażowany w charakterze solisty do Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Równocześnie był solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie i Teatrem Wielkim w Łodzi. Jest charyzmatycznym, lubianym artystą chętnie zapraszanym do udziału w koncertach zarówno w Polsce jak i w Europie. Występuje też w czasie koncertów Europejskiego Festiwalu im. w Krynicy, którego dyrektorem jest Bogusław Kaczyński.

Występował w wielu programach telewizyjnych. Wydarzenia kulturalne z jego udziałem takie jak: Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy oraz przedstawienia operowe, operetkowe, musicalowe transmitowane były przez TV. Jego wykonania słynnych arii często są prezentowane na antenie rozgłośni radiowych: RMF FM, Polskie Radio Pr. I, Białystok, Gdańsk i inne. Współpracuje z wybitnymi artystami polskiej sceny, takimi jak m.in.: Grażyna Brodzińska, Wanda Polańska, Barbara Wachowicz, Joanna Rawik, Bogusław Morka, Anna Maria – Jopek.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy