Strona głównaKulturaKsiążka żyje! Co, jak i gdzie czytamy? strona 2 / 2

Książka żyje! Co, jak i gdzie czytamy?

strona 2 / 2

Książka żyje! Co, jak i gdzie czytamy? [© monticellllo - Fotolia.com]
Jak zarazić innych przyjemnością czytania?

W badaniu Merlin.pl, zapytano również o kwestie związane z poziomem czytelnictwa w Polsce, który według corocznych badań, jest stosunkowo niski.

– Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Zapytaliśmy osoby, które czytają o to, co może być przyczyną takiej sytuacji. Aż 77% osób uważa, że nieczytanie może być spowodowane wyborem mniej angażujących form rozrywki – telewizji czy internetu, a połowa badanych uważa, że to kwestia wychowania i niskiego zaangażowania w rozwijanie pasji czytania u dzieci – komentuje Marta Jac.

Jakie jeszcze mogą być powody niskiej popularności czytelnictwa w Polsce? Brak potrzeby czytania (47% wskazań), inne pasje („Polacy nie lubią czytać”), program i specyfika polskiej szkoły („Szkoła nie zachęca do rozwoju pasji czytania”), brak czasu. Stosunkowo mała grupa badanych wskazuje na cenę książki, jako pretekst do nieczytania.

Czy i jak możemy zatem popularyzować czytelnictwo w Polsce? Według wskazań tych, którzy czytać lubią, najczęściej powtarzaną frazą okazało się „wychowanie” – to ono, według badanych, jest najbardziej istotne w tym procesie. W rozwijaniu zamiłowania do książek, dużą rolę mają odgrywać rodzice, szkoła, a także angażująca i ciekawa lista lektur.

Badanie Merlin.pl wykazuje również, że zdaniem czytających, konieczna jest szeroka promocja czytelnictwa w Polsce, w tym zaangażowanie mainstreamowych mediów czy głośne kampanie kreujące modę na czytanie. Inne, nie mniej istotne elementy to także: ekranizacja ciekawych tytułów, a tym samym zachęta do zapoznania się z książką; obniżenie cen czy popularyzacja bibliotek.

Co najbardziej lubimy czytać?

Ulubione gatunki literackie polskich czytelników to głównie: kryminał i sensacja, proza polska i obca, fantastyka, literatura piękna, literatura faktu. A jak przedstawiają się preferencje czytelnicze, w zależności od płci i wieku badanych? Kobiety zdecydowanie częściej czytają romanse oraz książki o tematyce kulinarnej. Z kolei mężczyźni chętniej stawiają na pozycje historyczne, fantastykę, komiksy oraz literaturę faktu.

Badanie Merlin.pl wykazało, że młodsi częściej sięgają po fantastykę, komiksy, literaturę młodzieżową oraz romanse. Natomiast starsze pokolenia chętniej czytują prozę – zarówno polską, jak i obcą, literaturę piękną, historyczną oraz sensację.

Najpopularniejsi pisarze nad Wisłą

W badaniu Merlin.pl, zapytano także o spontaniczną znajomość pisarzy z poszczególnych kategorii literatury. Autorem, który bezwzględnie zyskał najwięcej głosów spośród wszystkich gatunków, jest – zdecydowany lider w kategorii Horror (80% głosów). Najliczniejsze grono rozpoznawalnych pisarzy stanowią autorzy bestsellerowych kryminałów: Agatha Christie, Camilla Läckberg, Zygmunt Miłoszewski, Jo Nesbø, Marek Krajewski czy Harlan Coben. Fantastykę zdominował Andrzej Sapkowski (32%) oraz (24%), natomiast najpopularniejszym autorem w kategorii literatura faktu jest Ryszard Kapuściński (36%).

Myśląc o czołowych twórcach literatury podróżniczej, czytelnicy w pierwszej kolejności wymieniają: Wojciecha Cejrowskiego (41%), Beatę Pawlikowską (36%) oraz Martynę Wojciechowską (26%). W kategorii Kulinaria rządzą Jamie Oliver i Nigella Lawson, natomiast najbardziej znaną autorką romansów jest Danielle Steel. Według raportu Merlin.pl, najpopularniejsi twórcy literatury dla dzieci, to Jan Brzechwa, Astrid Lindgren oraz Grzegorz Kasdepke.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy